Katowice: 50 rocznica dostarczenia do Polski pierwszych Ikarusów serii 200

W 1973 r. do Polski dotarła pierwsza partia Ikarusów 260 – pojazdy zostały dostarczone do WPK Katowice. Z tej okazji w Katowicach zorganizowano wielką paradę zabytkowych autobusów a także możliwość zwiedzania autobusów na lotnisku na Muchowcu. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia z tej okazji uruchomiła nawet specjalną, bezpłatną linię S1 z Muchowca do katowickiego dworca, którą obsługiwały zabytkowe Ikarusy.

Na chwilę obecną w Polsce w regularnej obsłudze linii komunikacyjnych nie jest wykorzystywany już żaden miejski Ikarus – ostatni pojazd na śląsku zjechał z obsługi liniowej w 2016 r. Część pojazdów została jednak zachowana przez przedsiębiorstwa komunikacyjne – jak np. PKM Katowice, MPK Częstochowa, PKM Czechowice-Dziedzice a część została zakupiona przez pasjonatów, którzy sukcesywnie przywracają tym pojazdom dawny blask.

Niebywały klimat można było poczuć w trakcie przejażdżki okazjonalną linią S1. Autobusy kursowały na trasie zbliżonej do linii 910 a więc w relacji Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy – Katowice Dworzec – Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy, a upalna pogoda, tłum pasażerów i brak klimatyzacji w autobusach przywróciły wspomnienia z podróży komunikacją miejską z dawnych lat.

Poza Ikarusami serii 200 w Katowicach zagościły też inne historyczne autobusy. Wśród nich m.in. Beskidzki Ogórek, Jelcze M11, Ikarus 405, Autosan H9, Jelcz 120M, Ikarus 256 oraz Autosan H6.

Polecane posty